2024. szeptember 20., péntek

Zsebtávcső: Dörr PRO-LUX 10×25

 Egy amatőrcsillagász sokféle távcsőbe néz bele élete során. Ezen eszközök némelyike sokáig nála marad, másokat csak kipróbál. Az biztos, hogy az optikai eszközökre minden amatőr érdeklődve tekint. Általában magunknak jó minőségű, megfelelő teljesítményű távcsöveket választunk. Azonban előfordul, hogy olyasmivel is dolgunk akad, amelyre nincs nekünk szükségünk, de azért kipróbáljuk.  Nemrég vásároltam kisfiamnak ismerkedésre, játékra egy kis távcsövet. Mindenképpen olcsóbb darabot szerettem volna venni, a kockázatos feltételek miatt. Így esett a választásom az olcsó – ez relatív – Dörr termékre. A 8000 Ft-os kis távcsőtől nem vártam sokat, ám egy gyerek számára nagyon is jó eszköz. Ennek a kis távcsőnek az ismertetőjéről lesz szó ebben a cikkben.

A kis távcsövet a Media Mark webáruházában rendeltem meg, hosszas keresés után. Mind említettem; szerettem volna olyan eszközt ami használható, de nem nagy probléma ha károsodik egy kisgyerek kezében. Olvasgatva a sok termék között, ez tűnt egy jó alternatívának. Ez egy kicsi, tetőélprizmás binokulár.

A távcső és kis tokja

Kézhez véve a csomagot, ki is próbáltam. A dobozban a távcső volt egy kis táskában, valamint egy kis portörlő kendő is. Első fogásra masszívnak tűnik, gumis borítással, mely talán segít elnyelni a sok ütődést is. A távcsőnek van egy vékony cipőfűzőszerű nyakpántja is, mely a célnak megfelel. A távcső kis súlya miatt nem vágja az ember nyakát. A fókuszáló könnyen csúszik, de nem lötyög. A szemkagylók picik, de nem nehézkes a betekintés. A frontlencsén egy kékes bevonat van, ami jó jel. Tehát legalább az alap reflexiócsökkentő bevonat megvan. Az első benyomást a külső áttekintés, kipróbálás után egy erős közepesre vagy jóra mondanám.

 




Azonban a legfontosabb azonban természetesen az, hogy mennyire használható arra a feladatra amire kitalálták, építették. Szóval bele is kukkantottam és kipróbáltam milyen optikai minőség jellemzi. A 10×-es nagyítás ilyen kis optikával kissé sötét képet alkot. Jobb lenne ha csak 7-8×-os nagyítású lenne a kis binokulár. Leginkább emiatt nappali magfigyelésre ajánlott a kis műszer. A szürkületi értéke nem a legjobb.

Az egyszerű felépítésnek és az olcsó anyagoknak köszönhetően a képminőség csak közepes. Azt vettem észre, hogy sosem lehet pontosan fókuszra állni! Valószínűleg vagy az optikai elemek nem eléggé pontosak, vagy azok illesztése hibás. Így sajnos a képminőség nem a legjobb. A széltorzítás nagyon erős, leginkább csak a látómező középső 1/3-a a használható. Ezért írtam azt, hogy a képminőség legfeljebb csak közepes: kissé fényszegény a kép és nem pontos a fókusz. Pozitívum, hogy a fókuszálógyűrű szépen mozog, és könnyen állítható.

Egy távoli tereptárgy a telefonnal fotózva: szimplán és a kis távcsövön keresztül


A kép persze mindenképpen részletesebb, mint amit szabad szemmel látunk. Kézben tartva a távcsövet előjön az amit már írtam: kisebb nagyítás jobb lenne. Azért is mert így kevésbé remegne a kép az ember keze miatt. A Holdon sok krátert látni lehet. A fényes csillagok körül látszik a kromatikus aberráció hatása. Sötét égen még nem tudtam kipróbálni, így a mély-ég objektumok terén nem ismerem a határait a kis távcsőnek.

Értékelés:

Ár: 5/5

Mechanikai minőség: 3/5

Optikai minőség: 3/5

Összességében a Dörr PRO-LUX 10×25 egy olcsó kis távcső korlátozott képességekkel. Kisgyermekeknek ismerkedésre ajánlott. Valamint ha mindenképpen szeretnénk magunknak egy „nem sajnálandó” távcsövet a kesztyűtartóba, akkor jó választás lehet. De ne várjunk sokat tőle!


Cseh Viktor, 2024.09.20.

Debrecen



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése