2022. február 17., csütörtök

A LuSol 3D szoftver és lehetőségei

Nemrég Földvári István Zoltán amatőrcsillagász barátom egy rendkívül érdekes és számomra régóta áhított programra hívta fel a figyelmemet. Már régóta kerestem olyasmit, amivel a Hold peremvidékére történő rálátásunkat lehetne módosítani.

Bill Hartmann úgy fedezte fel az 50-es években a Mare Orientale valódi természetét, hogy a Hold fotóját egy hatalmas gömbre vetítette, majd oldalról megszemlélhették, fotózhatták. Ez a szellemes eljárás biztosítja egy külső szemlélő számára, hogy a Holdi alakzatokat torzulás mentesen vizsgálhassuk a librációs zónában. Így tűnt fel teljes valójában a Mare Orientale hegységeinek körkörös szerkezete.

A LuSol szoftver is hasonló módon működik. Gyakorlatilag egy kiválasztott holdfotónkat rá kell illesztenünk egy megfelelő virtuális gömbtestre. A programban ezt úgy oldjuk meg, hogy a holdperemre ráillesztjük a megfelelő görbületű ívet, s ez adja meg a virtuális gömb méretét, felületét. A lenti ábra mutatja, hogy egy kiválasztott holdfotót hogyan kell kezelni: a vörös vonal jelöli az illesztési felületet a zöld kis kockák pedig a "fogási pontokat". A három kis zöld kockát a holdperemre helyezve, a perem mindig teljes bizonyossággal lefedhető, mivel a program folyamatosan átméretezi a gömböt e pontokhoz méretezve. Korongfotóknál, és részletfotóknál is tökéletesen működik, mivel az elkészült térbeli modellen egy részletképet is el tud helyezni a program.

A program nagyon egyszerű kezelőfelülete.

Ha ezzel megvagyunk, már csak egy dolgunk van: rákattintani a "3D View" feliratú gombra, és a program elkészíti a három dimenziós gömböt, melyre rá van illesztve a holdfotónk. Ezt bármilyen szögben forgathatjuk, kicsinyíthetjük, nagyíthatjuk. A fent látható fotó elforgatott verziója itt lentebb látható. 

A fenti fotó már elforgatva kb 90 fokkal. Majdnem pontosan a déli pólusra merőlegesen látjuk a területet. Természetesen a peremhez közeledve a felbontás egyre csökken, de így is nagyszerű eredmények érhetőek el.


A program nagyon jól alkalmazható a korai holdsarlókon található részletek azonosításához is. A peremterületek nagyszerűen tanulmányozhatóak.

A szoftverrel egyébként nem csak holdfotókat, hanem nap és bolygófotókat is forgathatunk kedvünk szerint. Sőt! Gyakorlatilag bármi, ami gömbfelületre illeszthető, azt tudja kezelni a program (Tipp: pl. gömbszerű planetáris ködök?). Vannak még funkciói a programnak de azokat még nem fedeztem fel.

Egyetlen fogyatékossága a LuSol 3D-nek, hogy a létrehozott 3 dimenziós modellt nem lehet képként menteni (valahogy nem jön össze a dolog). Így csak képernyőképként menthető a kész kép, korlátozott felbontással. Tapasztalatom szerint azonban nincs is szükség nagyon nagy méretre, mivel a pl. a holdperemen már nagyon lecsökken az eredeti képhez képest a látható részletek felbonthatósága.

A programról ismertetőt itt olvashatunk: 

http://sweiller.free.fr/Lusol3D/Lusol3D.htm


Ajánlom mindenkinek a programot, én nagyon élvezem a vele való munkát.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése