Az év nagy csillagászati eseménye volt ez, melyre sok helyen felhívták a figyelmet, s melynek izgalmasságát még tovább növelte a tegnapi napon Cseljabinszk mellett becsapódó meteorit. Azt hiszem sokáig meg fogják emlegetni a mai napot, bár nem biztos hogy sokan azért mert látták a 40-50 méteres kisbolygót...
Pár szóban az égitestről: A 2012 DA14 egy Föld-közeli aszteroida, melynek átmérője kb. 50 méter. Nevezetességét az adja, hogy közelebb volt a Földhöz, mint a Föld körül keringő, geostacionárius pályán lévő műholdak,
amik a felszín felett 35 800 km távolságban vannak. Az űrbéli szikladarab
legkisebb becsült távolsága 27 700 km a felszín felett (34 100 km a Föld
középpontjától), 2013. február 15-én 19:25 UTC-kor, becsült tömege 130 000 tonna.
Az aszteroidát 2012. február 23-án fedezte fel az OAM Obszervatórium (La Sagra, Spanyolország).
Ekkora méretű égitestből becslések szerint mintegy 500 000 található a Naprendszerben, aminek nagyjából 1%-áról van tudomásunk.
Az aszteroidát 2012. február 23-án fedezte fel az OAM Obszervatórium (La Sagra, Spanyolország).
Ekkora méretű égitestből becslések szerint mintegy 500 000 található a Naprendszerben, aminek nagyjából 1%-áról van tudomásunk.
A 2013-as áthaladás során a Föld közelsége miatt az aszteroida pályája
módosult, keringési ideje 368 napról lecsökkent 317 napra, csillagászati besorolása is módosult, az eddigi Apollo osztály helyett Aten osztályba került.
AZ ÉSZLELÉS
Észlelő: Cseh Viktor, Cseh Tamás
AZ ÉSZLELÉS
Észlelő: Cseh Viktor, Cseh Tamás
Műszerek: 10X50 binokulár, 140/880 Newton+25mm Barium okulár (35X)
Észlelőhely: Nagyvarsány, Szabolcs-Szatmár-Bereg
Már a munkahelyemen felvázoltam kollégáimnak az érdekes eseményt és ennek váradalmában bicikliztem hazafelé; kb. 17:10-re értem haza. Ekkor a Ny-i horizont teljesen tiszta volt de felettünk igen vastag felhőréteg helyezkedett el. Nagy esélyt láttam hogy annyi - az időjárás szeszélye miatt - elmulasztott égi esemény után (Vénusz átv., a legutóbbi két részleges napfogyatkozás, stb.) ma végre egy igazán jelentős dolgot figyelhetek meg. Ám a lelkesedésem hamar alábbhagyott amint figyeltem az előrejelzéseket, műholdképeket és az ég állapotát.
20 órára alig lehetett látni a Holdat és néha a Jupiter kandikált ki a felhők közül...Ugyan ezt láttam 21-ig és akkor mindent feladva bementem TV-t nézni; "Vége! Ennyi volt! Kampec!"
A lelkiismeretem azonban nem hagyott nyugodni: tanulva a legutóbbi sikeres holdsarló vadászatom példájából mégis kipakoltam mindent: binkulár állvánnyal, térképek, lámpa, asztal, szék a 140/880-as dobson a legnagyobb LM-et adó okulárral...
20:20UT-ra (mostantól UT-ban az időadatok) egészen elképesztő módon a felhők eloszlottak bár az átlátszóság borzalmas, csupán 2-es ha volt. Éppen hogy látni lehetett a Holdon kívül a Jupitert, Szíriuszt, Procyont, Capellát meg még egy-két fénypontot. A koordináták alapján belekezdtem a keresésbe!!!
Nagyon féltem mert ekkor az előrejelzett fényesség valahol 7,7-8,0 magnitúdó között kóválygott ami miatt nem voltam abban biztos, hogy ilyen égen megtalálom. Ostoba módon először az UMa hátsó lábánál kerestem a kisbolygót, aztán rájöttem hogy az izgalom elvette az eszem, mert az időadatok UT-ban (világidő) vannak, így átsiklottam a Leo-ba (Oroszlán csillagkép).
Hosszú percekig nézelődtem de semmi. Ekkor bementem és a Sárneczky Krisztián által (ez úton is köszönöm a koordinátákat) Csillagvároson leközölt koordinátákat kinyomtattam és húztam vissza ki. Ekkor jöttem rá igazán, hogy milyen elképesztő sebességgel mozog: alig győztem az Égabroszban megkeresni a helyeket ahol keresgélnem kell.
20:35UT-ra az átlátszóság már 3-ra javult és biztos voltam benne hogy megpillanthatom az égitestet, és nem én leszek megint az, aki nem látott semmit!
A "Heuréka" pillanata 20:39UT-kor jött el amikor is Canes Venaticiben (Vadászebek csillagkép) egészen pontosan az STF 1632 jelű kettőscsillagtól K-re valami megmoccant. Az első pillanatokban értelmezhetetlen volt számomra, hogy valamelyik csillag elmozdult az LM-ben, de nem tudtam melyik. 2 perc múlva végre megörülhettem mert minden kétséget kizáróan azonosítottam a kisbolygót; "Megvan a 2012 DA14!!!" Ekkor elfordított látással biztosan láttam a kisbolygót és már 5 mp alatt megfigyelhető volt az elmozdulás a 10X50-es binokulár látómezejében. Ekkor kezdtem el követni bár tudtam: előbb utóbb a 14T-vel is el kell csípnem mert annyira elhalványul hogy a binokulárral nem fogom már látni
20:47UT - A kisbolygó éppen a 4 CVn-től Ny-ra halad el, keresztül egy kisebb csillagcsoporton; bár itt nem feltűnő az olvasók számára, de ha hiszik ha nem folyamatosan küzdeni kellett azzal hogy azonosítsam a csillagkörnyezetet a gyors mozgás miatt. Pár perc múltán már az Ursa Maior (Nagy medve avagy Göncölszekér) csillagképben száguldott a kis űrbéli szikladarab.
21:59UT - A látványos földsúrló éppen az M106-tól egy fokra K-re húz el! Remélem fotózott is valaki mert ez rettentő szép együttállás volt! És ekkor egy óvatlan pillanatban elvesztettem a 2012 DA14-t! Már nagyon halvány volt ezt megelőzően is, jóval a 8 magnitúdó alatt... No de sebaj; vannak koordináták és kint van a 140-es Newtonom!
A koordináták alapján tudtam hogy 21:10UT-kor fog elhaladni egy kisebb csillagcsoport mellett az CVn-ben; 5-7 CVn csillagok mellett/között, majd meglátjuk. Ide ráállítottam 35X-es nagyítással a távcsövet és ahogy az írva vagyon 21:10UT-kor az 1,5°-os LM-ben meg is találtam a szökevényt: Most még jobban látszott a mozgása!
21:21UT-re az ég rettentően tiszta lett, az átlátszóságot 4-re tippeltem!
21:24UT-kor az egyik legszebb pillanat következett a követés folyamán, mikor a 73 UMa-t szinte súrolva, érintette a 2012 DA14 jelű kisbolygó. Már jól láthatóan lassult és halványodott a kezdetektől fogva de a nagy távcsővel a mozgása sokkal jobban kivehető volt.
21:34UT - 74 és a 75 UMa-tólNy-ra húzott el a kisbolygó, és a közelben ott volt az M40 jelű kettőscsillag is! Nagyszerű látvány!
21:39UT - Már sokat halványodott és lelassult; már távolodik...
21:49UT - egy egészen kietlen területre ért ahol alig látni csillagot; a térkép alapján ez már a Draco határvidékének közeledtét jelzi.
22:00UT - Most már a Draco-ban jár az égi vándor melytől itt vettem búcsút elgondolkodva azon hogy vajon látom/látjuk-e legközelebb. És ha igen akkor vajon milyen lesz a Föld nevű bolygó amikor visszatér.
"Viszlát 2012 DA14! Örültem hogy találkoztunk!"
Amikor bementem a számítógép elé, csak remélni tudtam hogy még sokan szerencsével jártak, ám lehengoló volt a "közhangulat" amit nem is csodálok: Az ország egész területe felhős volt csupán itt keletkezett egy lyuk az égen amin nem győzök csodálkozni.
Úgy látszik imáim meghallgattattak és a Jó Isten megengedte hogy meglássam eme ritka eseményt, amiért nagyon hálás vagyok Neki!
Fantasztikus lehetett, és nagyon hangulatos a leírás is, 22:00UT-nél tisztára elszomorodtam... :)
VálaszTörlésGratulálok, remélem a Meteorba is beküldöd ezt az észlelést, megérdemelné, hogy ott is megjelenjen!
üdv, LF
Gratulálok a sikeres észleléshez és az élvezetes beszámolóért!
VálaszTörlésKöszönöm szépen mindekttőtöknek! :)
VálaszTörlésIgen már beküldtem a Meteornak is azóta :)
Viktor,ez nagyon jó élménybeszámoló az észlelésedről.Részletes és izgalmas is egyben.Megérdemelted a Vénusz átvonulás (ami nekem sem adatott meg) kiesése miatt
VálaszTörlésKöszönöm kedves János! Örülök hogy a beszámolómmal azért valamit visszaadhatok az olvasóknak az élményből :-)
Törlés