Szimultán holdészlelés...
Dátum/Idő: 2012-12-29 21:00UT
Holdfázis: 98% csökkenő
Colongitudo: 110,1°
Távcső/okulár: 140/880 Newton + 4mm orthó (220X)
Földvári István Zoltánnal már jó előre készültünk erre a szimultán észlelésre. Mindketten az Endymion-krátert és környezetét figyeltük meg.
A rajzon nem látszik túl sok részlet pedig a légkör állapota nagyon jó volt. Sajnos csak 20 percet tudtam rajzolni, mert később befelhősödött. Így csak nagy vonalakban örökítettem meg a krátert; az apróbb részletekre nem volt időm.
Maga az Endymion egy 129 kilométeres óriás a Hold É-K-i negyedében, annak is a peremhez már eléggé közel eső területén. Szinte minden alkalommal éles szögben látunk rá. Belsejében csak kevés részlet látszik; talán súrló fényeknél mutatna a kráterfenék némi inhomogenitást. É-ra tőle található a 15km-es Endymion G és K-re pedig a 30km-es Endymion A jelű kráterek. A megfigyelés idején mindkét másodlagos kráter belseje árnyékba borult. Az idő közbeszólt ezért több részlet már nem került megörökítésre...
Földvári István Zoltán párhuzamosan végzett megfigyelése: http://holdfenyarnyek.wordpress.com/2012/12/31/ev-vegi-szimultan-holdeszleles/
Itt találhatóak a csillagászati rajzaim, megfigyeléseim. A címkékkel könnyen kereshetsz a bejegyzések között. Jó nézelődést kívánok! This is my blog, you can find here my astronomical observations.
- BLOGBEJEGYZÉSEK
- Cseh Viktor
- Emlékek
- Kedvenc idézeteim
- Linkgyűjtemény
- Cseh-halmazok
- 140/880 Newton
- Rajzaim az ASOD-on
- A korai holdsarló megfigyelése
- Cérnavékony holdfotók
- Holdsarlómánia
- A holdperem alakzatai
- Cherrington holdsarlói
- Letölthető holdtérkép
- Letölthető holdsarló térkép
- Észlelt tranziensek
- Contrailspotting
2012. december 31., hétfő
Endymion kráter
Címkék:
140/880 Newton,
ceruzarajz,
Cseh Viktor,
grafit,
graphite,
Hold (Moon),
Moon
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése