Cérnavékony holdfotók

 

Avagy: a magyar fotografikus holdsarló észlelések élbolya

A korai holdsarlók megfigyelésének már régi hagyománya van Magyarországon. Kevés érdekesebb kikapcsolódás van annál, mint mikor alkonyat idején, vagy éppen hajnalban a Hold vékony sarlóját keressük. A korai holdsarló észlelésének mikéntjéről az Amatőrcsillagászok kézikönyvében, vagy internetes forrásokon bőven olvashatunk. Az alábbi internetes elérhetőségeket ajánljuk az érdeklődők figyelmébe:

MCSE (Rezsabek Nándor): https://www.mcse.hu/helyi-csoportok/kiskun/betelgeuse-15-16-szam-2001-marc-apr/a-korai-holdsarlo-megfigyelese/

MCSE (Cseh Viktor): http://viktorcsehdraws.blogspot.com/p/a-korai-holdsarlo-megfigyelese.html?m=0

A jelenleg legfiatalabb szabad szemes holdsarlót Kész László és Szabó Sándor látta 1985. szeptember 14. hajnalán, kora 15 óra 21 perc volt, azaz már csak ennyi idő volt az újhold időpontjáig. A legfiatalabb távcsővel látott holdsarlót pedig Gyenizse Péter és Vince Iván figyelte meg 2003. augusztus 27-én szintén hajnalban. E holdsarló kora 13 óra 20 perc volt a legutolsó megpillantáskor.

Többször megfogalmazódott bennem, hogy vajon milyen korú lehet a hazánkfiai által lefotózott legfiatalabb holdsarló? Nos, az elmúlt két hónapban e témakörben végeztem kutatást, és igyekeztem összegyűjteni a hazai fotografikus megfigyelések egy meghatározott részhalmazát. Sok észlelőt kerestem meg e-mailben, közösségi oldalakon, hogy utánajárjak a dolognak, egyenként ellenőriztem a fotókon látható holdsarlók korát, így állítottam össze a listát. Természetesen ez sem lehet teljesen hiánytalan anyag, ugyanis csak azok a fotók kerültek bele ebbe a képanyagba, melyeket a készítő jóváhagyott, vagy melyek az MCSE felületein jelentek meg. Előfordult az is, hogy sajnos az észlelő már nem tudta rendelkezésemre bocsátani az egyébként elkészült fotót. És végül akadhat olyan észlelés, amiről nincs tudomásunk.

A lista összeállításakor meg kellett húznom egy önkényesen megválasztott, ám szükséges elméleti határt; ez az időhatár a 24 óra újhold előtt, és után. Tehát az újholdhoz 24 órán belül lévő, fotografikus észleléseket gyűjtöttem össze. Erre azért volt szükség, hogy az összeállítás ne legyen áttekinthetetlenül hosszú. Egy következő kritérium, hogy a Hold sarlójának a képen felismerhetőnek kell lennie. A galériát a holdsarlók kora szerint rendeztem; a legfiatalabb van legelöl. Jelenleg a Landy-Gyebnár Mónika által lefotózott 16 óra 59 perces holdsarló van a képzeletbeli dobogó csúcsán. Bízom abban, hogy minél többen kedvet kapnak a korai holdsarló észleléséhez, és e nemes verseny tovább folytatódik.

Következzék tehát a képgaléria. A fotókon alatt az alábbi adatok szerepelnek: a megfigyelő neve, a holdsarló kora (hh mm), dátum, helyszín és a technikai adatok (amennyiben van).




























Cseh Viktor, 23h39m, 2023.03.22





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése